Adil PELİSTER
Kimya Sektör Platformu Başkanı
TİM Başkan Vekili
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı


1962 İstanbul doğumlu Adil Pelister, 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünden başarıyla mezun oldu. 1987 yılında Beta Kimya A.Ş.’yi kurarak sanayiciliğe ilk adımını atan Pelister, İyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilmektedir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Beta Kimya San. ve Tic. A.Ş ve Chempa Endüstriyel Maddeler A.Ş başta olmak üzere 5 şirketinin Yönetim Kurulu Başkanıdır.

2018 yılının Nisan ayında gerçekleştirilen seçimli genel kurul toplantısında İKMİB Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilerek 4 yıllık görevi süresince birlikte çalıştığı Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, TİM Delegeleri ve sektörün bütün paydaşları ile kimya sektörünü Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ikinci sektörü konumuna ulaştırmayı başaran Pelister, 2022 yılı Nisan ayında yapılan seçimlerin ardından yeniden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.

İKMİB Başkanlığı görevini başarıyla sürdüren ve güçlü yönetimi ile kimya sektörünü ihracatta birinciliğe taşıyan Adil Pelister, Haziran 2022’den beri Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır.

Kimya sektörünün öncü sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerini bünyesinde barındıran Kimya Sektör Platformu’na (KSP) Başkanlık etmektedir.

40 yıllık mesleki birikimini Türk sanayisi ve eğitimine aktarmayı kendisine ilke edinmiştir. Bu doğrultuda; -TİM Kimya Sektör Kurulu Başkanlığı - İstanbul Kalkınma Ajansı, Danışma Kurulu Üyeliği (İSTKA) -İstanbul Sanayi Odası Kimya Meslek Komitesi Üyeliği (İSO) -İstanbul Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi Geliştirme İhtisas Kurulu Üyeliği (İSO) -Plastik Sanayicileri Derneği Üyeliği (PAGDER) -Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Birleşik Arap Emirlikleri İş Konseyi Başkan Yardımcılığı ve İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği -Aeresol Sanayiciler Derneği Üyeliği (ASAD) -İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Mühendisliği Danışma Kurulu Üyeliği

gibi önemli kurum ve kuruluşlardaki görevlerini fiilen başarıyla sürdürmektedir.

Türk kimya sektörünün gelişimi, kimya sektör ihracatının artması ve yüksek katma değer üretme açısından son derece kritik bir öneme sahip olacak Kimya Teknoloji Merkezi projesini de başlatan Adil Pelister, Genişletilmiş Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte orta vadede Türkiye Kimya Ajansı’nı kurmak için de çalışmalarını devam ettirmektedir.